

15. prosince 2019
Od začátku roku 2020 platí nová pravidla pro stavbu rodinného domu s ohledem na energetickou náročnost budov. To může negativně ovlivnit i samotné klima v interiéru. Pojďme si to rozebrat podrobně.Ještě dražší bydlení?
„Stavba rodinných domů se prodraží o statisíce!“ Podobnými titulky nás straší i seriózní média už pěkně dlouho. O co vlastně jde?
Od nového roku začnou platit přísnější pravidla pro stavbu nového rodinného domu s ohledem na energetickou náročnost. Možná jste slyšeli i termín “téměř nulový dům”. Je tu zkrátka stále větší tlak na úspory energií a ekologický aspekt budov.
Nové normy pro rok 2020
Pokud se na věc podíváme podrobněji, zjistíme, že situace není tak dramatická. Ano, dochází opravdu k určitému zpřísnění kvality obálky budov – týká se především vertikálního i horizontálního zateplení a výplní otvorů.
Do roku 2019 bylo zapotřebí při použití 300mm keramického zdiva zateplení minimálně 120 mm polystyrenu. Po roce 2020 odpovídá minimální tloušťka obvodové izolace 150 mm. Nejde tedy o tak dramatické zvýšení nákladů a zodpovědní projektanti už dlouhodobě navrhují obvodové izolace 200 mm a více! Spousta domů postavených v minulých letech tak vyhoví i nové normě.
Hrozí zhoršené klima
Kromě nových staveb se hromadně zateplují i starší nemovitosti – žádosti o zateplení tvoří až 50 % z objemu dotací v oblasti bydlení.
V takto dobře utěsněném prostředí ale velmi snadno vzniká nezdravé mikroklima! Větrání okny je často velmi omezené (Kdo by chtěl vypouštět draze zahřátý vzduch, nebo si pouštět vedro v létě dovnitř, že?). A tak se snižuje množství blahodárného kyslíku, zvyšuje hladina oxidu uhličitého a v neposlední řadě se nezdravě zvyšuje vlhkost.
Řešení má jméno: rekuperace
Takové klima může negativně ovlivnit naše zdraví mnoha způsoby. Jediným rozumným, a přitom velmi efektivním řešením je kvalitní systém rekuperace, neboli řízené větrání.
Rekuperace zajistí kvalitní klima bez plýtvání energiemi díky účinnosti zpětného získávání tepla až 91 %.
Rekuperace funguje tak, že z interiéru odvádí vydýchaný vzduch, pachy a vlhkost (z vaření, praní, dýchání) a vypouští jej ven z domu. Místo něj se aktivně přivádí vzduch čerstvý.
To by samo o sobě nebylo zas tak chytré. Podstatné jsou další funkce rekuperace: rekuperační jednotka odebere teplo odváděného vzduchu a předá jej následně vzduchu přiváděnému. Tento proces zpětného získávání tepla má účinnost až 91 %.
Chytré technologie, které spolupracují
Dnešní nízkoenergetické domy se samozřejmě neobejdou ani bez kvalitních technologií. Začíná to zdrojem vytápění a ohřevem teplé vody, což obstará kondenzační nebo elektrický kotel. Další na řadě je už zmíněná rekuperace vzduchu a na konec přichází inteligentní elektroinstalace, neboli smart home, či chytrá domácnost.
Ohromná výhoda nastává při synergii všech zařízení od jednoho výrobce.
Mohlo by vás také zajímat
Kvalita ovzduší během spánku a výhody rekuperace vzduchu
26. května 2024
Spánek je nezbytnou součástí našeho života, kdy naše tělo a mysl regenerují. Jedním z často přehlížených faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, je kvalita ovzduší v naší ložnici. Rekuperace vzduchu, moderní technologie zajišťující neustálý přísun čerstvého vzduchu, může hrát klíčovou roli ve zlepšení prostředí, ve kterém spíme.Rekuperace tepla: Úspora energie a vytváření kvalitního prostředí v domácnostech
29. března 2024
Ve světě, kde je udržitelnost a energetická účinnost stále důležitější, se stále více domácností obrací k technologiím, které nejenže šetří energii, ale také zlepšují kvalitu vzduchu v jejich prostředí. Jednou z těchto inovativních technologií je rekuperace tepla.